Bilety lotnicze na fakturę

Bilety lotnicze na fakturę

Bilet lotniczy na fakturę

Bardzo niskie ceny połączeń lotniczych sprawiają, że duża ilość przedsiębiorców decyduje się na podróże służbowe samolotem. Taka sytuacja automatycznie rodzi pytanie, czy można zakupić bilet lotniczy na fakturę, a tym samym uznać go za koszt uzyskania przychodu. Dodatkowo, czy można odliczyć od biletu podatek VAT?

Bilet od polskiego przewoźnika, jako koszt uzyskania przychodu?

Po spełnieniu odpowiednich warunków, bilet lotniczy na firmę można uznać za koszt uzyskania przychodu. Jak zawsze kluczowe jest to, aby cel zakupu biletu lotniczego był rzeczywiście związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie jest to jednak jedyny wymóg. Dodatkowo każdy bilet lotniczy na fakturę musi zawierać takie dane jak:

  • numer identyfikacyjny oraz datę wydania biletu,
  • nazwę podatnika,
  • numer identyfikacyjny na potrzebę podatku,
  • wysokość podatku,
  • całkowita kwota do zapłaty,
  • dane określające rodzaj usługi.

Ponadto odległość przejazdu nie może być mniejsza niż 50 km!.

Bilet lotniczy na fakturę od zagranicznego przewoźnika

Wszystkie opisane wcześniej wymagania dotyczą także zagranicznych przewoźników. Należy jednak pamiętać, że część z nich wydaje bilety lotnicze na firmę, które nie mają wyżej wymienionych danych. W praktyce oznacza to, że tak uzyskany bilet nie zawsze daje się wliczyć w koszty.

Odliczenie podatku VAT

Podmioty chcące zakupić bilety lotnicze na fakturę zastanawiają się, czy mogą odliczyć podatek VAT. W tym przypadku najistotniejsza jest trasa przelotu. Nie zagłębiając się w szczegóły, można wyjść z założenia, że jest to możliwe wyłącznie w przypadku lotów krajowych. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku lotów międzynarodowych podatek od towarów i usług nie występuje. Z kolei usługa transportu na terenie Polski objęta jest stawką VAT w wysokości 8% i ta kwota może być odliczona.

Czy zakup biletu prowadzi do importu usług?

Kolejną kwestią, nad którą zastanawia się wielu przedsiębiorców, to czy zakup biletu prowadzi do importu usług. Tak więc, czy nabycie biletu lotniczego nakłada obowiązek odprowadzenia podatku w Polsce? Szczęśliwie odpowiedź brzmi nie. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami to podmiot, który wykonał usługę transportową, jest zobowiązany do uiszczenia podatku.

Zakup biletów lotniczych na fakturę

Wszystko, co zostało napisane pokazuje, że należy się dobrze zastanowić nad transakcją jeszcze zanim nastąpi zakup biletu lotniczego. Kiedy w koszty uzyskania przychodu, czy można odliczyć VAT oraz inne pytania mogą mieć różne odpowiedzi w zależności od sytuacji. Najskuteczniejszym sposobem na poznanie odpowiedzi w konkretnym przypadku jest skorzystanie z pomocy księgowej Gliwice.

Dowiedz się więcej o urlopie wypoczynkowym! Bo nie samą pracą człowiek żyje!

Jedna odpowiedź

  1. Ogarnięcie tematu z takim tekstem jest dużo łatwiejsze. Sprawdźcie sami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *